קאזה מילה המדריך המלא - טיפים, כרטיסים ועוד

קאזה מילה הידוע גם בשם La Pedrera הוא בין המבנים הכי מיוחדים ויש שיגידו גם הכי מוזרים בברצלונה. המבנה האייקוני שתוכנן על ידי האדריכל אנטוני גאודי משך את העולם עם העיצוב מעורר ההשראה וההיסטוריה המרתקת שעומדת מאחורי המבנה המיוחד.

הדעה של המבקרים בברצלונה שמבקרים בקאזה מילה משתנה בקיצוניות, יש שיבקרו במבנה ויגידו שהוא מיוחד, מדהים ומרשים, וכנגד ישנם כאלה שיבקרו ולא יבינו על מה כל המהומה סביב המבנה ושמדובר בעיצוב מכוער. למרות המחלוקת הגדולה, אין שום ספק שמי שמבקר בברצלונה לא יכול לפסס את הביקור בקאזה מילה, לפחות לצפות במבנה מבחוץ, במיוחד כשמיקומו הוא במרכז העיר ולא מצריך הליכה רבה או נסיעות ארוכות.

ביקור בקאזה מילה

ביקור בקאזה מילה מציע מסע מדהים לתוך העולם של הפסגה האדריכלית של גאודי. ישנם מספר דרכים לבקר במבנה: תוכלו לצפות במבנה מבחוץ, לבקר בפנים המבנה ואף לעלות למרפסת הגג, ואף לבקר בקאזה מילה בסיור וירטואלי מבלי לעלות על מטוס (הטכנולוגיה של היום…)

תוכלו לרכוש כרטיסים מראש לקאזה מילה המאפשרים לכם לדלג על התורים הארוכים בכניסה – הכרטיס כולל גם מדריך שמע

סיורים מודרכים

אחת הדרכים הטובות ביותר לחוות את חווית הקאזה מילה היא באמצעות סיורים מודרכים. מדריכים בעלי ידע יובילו אתכם דרך הבניין, ויספקו הקשר היסטורי, תובנות ארכיטקטוניות ואנקדוטות מעניינות על הבנייה ועל התושבים. סיורים אלה מציעים הערכה עמוקה יותר למשמעות של קאזה מילה.

סיור וירטואלי

עבור אלה שאינם יכולים להגיע לברצלונה, סיורים וירטואליים מספקים אלטרנטיבה יוצאת דופן. עם טכנולוגיה מודרנית, תוכלו לחקור את מבנה הקאזה מילה מהנוחות של הבית. סיורים וירטואליים מציעים נוף של 360 מעלות, המאפשר לכם לנווט דרך החדרים, המסדרונות, ואף מרפסת הגג כאילו הייתם שם באופן אישי.

קאזה מילה

מרפסת הגג

מרפסת הגג של קאזה מילה היא גולת הכותרת של הביקור במנה. כשתעלו לגג, תקבלו בנוף מקסים של ארובות פיסולות ומבנים שלא מהעולם הזה. הנה כמה נקודות עיקריות של עליית הגג:

נוף פנורמי: הגג מציע נופים פנורמיים עוצרי נשימה על ברצלונה. זהו מקום אידיאלי לצילום תמונות בלתי נשכחות של קו הרקיע של העיר ושל ציוני הדרך שלה.

פסלים וארובות: תוכלו לצפות בפסלים המיוחדים והארובות שתוכננו על ידי גאודי. מבנים ייחודיים אלה לא רק משרתים מטרות פונקציונאליות אלא גם מוסיפים מימד אמנותי לגג.

אירועים פתוחים: קאזה מילה מארח מדי פעם אירועים באוויר הפתוח על הגג, כגון קונצרטים או מופעי תרבות. בדקו את לוח הזמנים במהלך הביקור שלכם כדי לראות אם אירועים מיוחדים מתקיימים.

החצר והדירות במבנה

כניסה לפנים המבנה תחשוף בפניכם את החצר ואת דירות המבנה, חללים אלה מציעים תובנות נוספות על עיצוב הבניין וההיסטוריה שלו.

החצר: החצר המרכזית, עם צורותיה המעוגלות והאור הטבעי, היא נקודה מקסימה ושלווה בתוך העיר ההומה. קחו רגע כדי להתפעל מהפרטים האדריכליים ולהרהר בהרמוניה של הטבע והעיצוב.

הדירות: הדירות של קאזה מילה הן סמל לגישה החדשנית של גאודי לארכיטקטורה למגורים. תוכלו לגלות פריסות ייחודיות, פתרונות יצירתיים לאוורור ותאורה, ואת השילוב של אמנות לתוך חללי היומיום.

הארכיטקטורה הקסומה של גאודי

אנטוני גאודי, הגאון היצירתי שמאחורי קאזה מילה היה ידוע בסגנונו האדריכלי הייחודי. עבודתו מאופיינת בתערובת הרמונית של צורות בהשראת הטבע ופתרונות מבניים חדשניים. במקרה של מבנה הקזה מילה הסגנון הייחודי של גאודי זורח בדרכים שונות.

העיצובים של גאודי משווים לעתים קרובות לצורות ולעקומות הנמצאות בטבע. חזיתו הגלית של קאזה מילה ומאפייניו המפוסלים משקפים השפעה אורגנית זו, ומעניקים לבניין תחושה של נזילות ותנועה.

גאודי היה ידוע כחלוץ בניסוי בחומרים שונים, ומבנה זה אינו יוצא דופן. גאודי השתמש במגוון חומרים שכללו אבן, ברזל ועץ, בדרכים לא שגרתיות כדי ליצור בניין מרהיב מבחינה ויזואלית.

שגאודי האמין שיש לשלב בין אמנות ואדריכלות. במבנה הקאזה מילה תמצאו שכל אלמנט, מהחזית אל החללים הפנימיים, הוא יצירת אמנות בפני עצמה. הבניין הוא בד ציור שבו אדריכלות ואמנות מתקיימים בהרמוניה מושלמת.

קאזה מילה

ההיסטוריה המרשימה של קאזה מילה

קאזה מילה הידוע גם בשם La Pedrera, הוא מבנה עם ארכיטקטורה יוצאת דופן הממוקם בלב ברצלונה. ההיסטוריה של מבנה זה מסקרנת כמו העיצוב שלו המשקף את הרוח זמנו ואת הגאונות של היוצר שלה, אנטוני גאודי.

הסיפור של קאזה מילה מתחיל בתחילת המאה ה-20, כאשר פרה מילה אי קאמפס (Pere Milà i Camps) ואשתו, רוסר סגימון הראשונה (Roser Segimon i Artells) הזמינו את אנטוני גאוד לעצב בניין מגורים. פרה מילה – איש עסקים עשיר, חיפש בית ייחודי שלא רק ישמש כביתם אלא גם יציג את מעמדם החברתי.

גאודי, האדריכל המודרניסטי הנודע של קטלוניה קיבל על עצמו את התפקיד ב-1906. הוא חזה את קאזה מילה כיצירת אמנות יוצאת דופן שתתנתק מהנורמות האדריכליות הקונבנציונליות של אותה תקופה. פילוסופיית העיצוב של גאודי הושפעה עמוקות מהטבע, והוא שאף לשלב צורות טבעיות ויסודות אורגניים ביצירותיו.

בניית הקאזה מילה שהחלה בשנת 1906 ונמשכה עד 1912 הציבה אתגרים רבים. העיצוב החדשני והבלתי שגרתי של גאודי הציב קשיים בפני בוני הבניין שנאלצו להתאים את טכניקות הבנייה המסורתיות כדי להחיות את חזונו. החזית הגלית, משטחי האבן הלא סדירים ועבודות הברזל המורכבות דרשו בעלי מלאכה מיומנים ותשומת לב קפדנית לפרטים.

העיצוב הייחודי של קאזה מילה עורר מחלוקת ותגובות מעורבות מצד הקהילה הציבורית והארכיטקטונית. חלקם ראו בה יצירת מופת מהפכנית, בעוד שאחרים מתחו ביקורת על עזיבתה את הנורמות האדריכליות הקלאסיות. הכינוי של הבניין, "המחצבה" (La Pedrera), נועד בתחילה למונח גנאי בשל מראהו הסלעי, אך מאז אומץ כמונח חיבה.

במהלך השנים קאזה מילה שינה את הבעלות מספר פעמים ועברה שינויים שונים בחללים הפנימיים שלו. הוא שימש כבניין מגורים במשך שנים רבות עם דירות מאוכלסות על ידי דיירים שונים. באמצע המאה ה-20 עמד בפני האפשרות של הריסה אך מחאה ציבורית והכרה באוצר היסטורי ואדריכלי זה  הובילו לשימור המבנה.

ב-1984, קאזה מילה יחד עם יצירות אחרות של אנטוני גאודי, הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הכרה זו ביססה את מעמדו כיצירת מופת אדריכלית ואוצר תרבותי לא רק עבור ברצלונה אלא עבור העולם כולו.

כיום, הקאזה מילה עומד כסמל למורשת האדריכלית העשירה של ברצלונה והמורשת המתמשכת של גאודי. הוא מקבל בברכה מבקרים מכל רחבי העולם שבאים להתפעל מהעיצוב הייחודי שלו, לחקור את פנים המבנה, להיחשף לאמנות ולהיסטוריה של פלא מודרניסטי זה. ההיסטוריה העשירה של הבניין ממשיכה להיות מקור של עניין לאלו המעריכים את המפגש בין אמנות ואדריכלות.

המאפיינים האיקוניים של המבנה קאזה מילה

חזית המבנה הוא מראה מהפנט לצפייה, הוא מתגלגל כמו גלי הים עם מרפסות וחלונות מורכבים מברזל מחושל שנראים כאלו זורמים בצורה חלקה לתוך הקימורים האורגניים. משטח האבן הבלתי סדיר של החזית, הדומה לתצורות סלע טבעיות מוסיף לקסם שלא מן העולם הזה.

אחד ההיבטים המרתקים ביותר של המבנה קאזה מילה הוא הגג מעוטר ביער של פסלים סוריאליסטיים וארובות. פסלים אלה אינם רק דקורטיביים אלא הם גם משמשים כאוורור וארובות עבור פנים הבניין. המגע של גאודי הופך אלמנטים פונקציונליים לאמנות מה שהופך את הגג לנוף מקסים וגם פונקציונאלי.

מעבר למראה החיצוני, הפריסה הפנימית של קאזה מילה היא תצוגה מעולה של יכולות העיצוב של גאודי. הבניין כולל דירות עם פריסות ייחודיות, כל אחת מאופיינת בחדרים מרווחים ומוארים ופתרונות חדשניים לאוורור ותאורה טבעית.

מיכאל שטרית
מיכאל שטרית

אני מיכאל שטרית, מדריך טיולים ומתגורר בברצלונה כבר 5 שנים, ביקרתי לראשונה בברצלונה לאחר שהשתחררתי מהצבא וידעתי ששם אני רוצה לחיות. לאחר מעבר בין תחומים רבים מצאתי את תחום הדרכת הטיולים והבנתי שהוא שלי ואיפה לא אם בעיר האהובה עליי. מאז אני מדריך טיולים וסיורים בברצלונה בעיקר לקהל הישראלי, את האתר הקמתי במטרה לשתף את הידע והניסיון שלי אתכם ולעזור לכם להפוך את הטיול שלכם בברצלונה ללא פחות ממושלם.