קתדרלת ברצלונה

הקתדרלה של ברצלונה, הידועה גם בשם הקתדרלה הגותית או קתדרלת הצלב הקדוש, היא דוגמה מרהיבה של אדריכלות גותית הממוקמת בלב ברצלונה. הקתדרלה מוקדשת לאולליה הקדושה, נוצריה צעירה שהוצאה להורג במהלך רדיפת הנוצרים על ידי האימפריה הרומית. בניית הקתדרלה החלה במאה ה-13 ונמשכה למעלה מ-150 שנה, כאשר הנגיעות האחרונות נוספו במאה ה-19.

הארכיטקטורה המרשימה של הקתדרלה וההיסטוריה העשירה שלה הופכים אותה לאטרקציה אהובה בקרב המבקרים בברצלונה. חזית הקתדרלה היא דוגמה מדהימה לאדריכלות גותית, עם פרטים מורכבים ופסלים המעטרים את הכניסה. פנים הקתדרלה מרשים לא פחות, עם תקרות גבוהות וקמורות, חלונות ויטראז' ומקהלה יפהפייה. הקתדרלה גם מכילה מספר יצירות אמנות חשובות וחפצים דתיים, כולל קברו של אולליה הקדושה וקלויסטר גותי מדהים.

ביקור בקתדרלת ברצלונה

הקתדרלה של ברצלונה פתוחה למבקרים בכל ימות השבוע, אך השעות עשויות להשתנות בהתאם לעונה. תוכלו לקנות כרטיסים באינטרנט או בכניסה, אבל מומלץ לקנות אותם מראש כדי למנוע מתורים ארוכים.

ישנם מספר סוגים של סיורים בקתדרלה, כולל סיורים מודרכים עם שמע וסיורים מודרכים עם מדריך מקצועי. הסיור המודרך בשמע זמין במספר שפות ומספק סקירה מקיפה של ההיסטוריה והאדריכלות של הקתדרלה. הסיור המודרך, לעומת זאת, מציע חוויה אישית יותר ומאפשר לכם לשאול שאלות וללמוד יותר על סודות הקתדרלה.

בקתדרלה יש מעלית המספקת גישה לגג ולמגדל הפעמון. עם זאת, שימו לב כי הקתדרלה אינה נגישה באופן מלא, וישנם אזורים מסוימים שעשויים להיות קשים לגישה לאנשים עם מוגבלויות.

תוכלו לרכוש כרטיסים מראש לקאזה מילה המאפשרים לכם לדלג על התורים הארוכים בכניסה – הכרטיס כולל גם מדריך שמע

קתדרלת ברצלונה

ההיסטוריה והאדריכלות של הקתדרלה

לקתדרלה של ברצלונה יש היסטוריה עשירה המשתרעת על פני יותר מאלף שנים. הקתדרלה עברה מספר שינויים במהלך השנים, שכל אחד מהם הותיר את חותמו על הארכיטקטורה של הבניין.

מקורותיה של הקתדרלה נעוצים בתקופה הרומית – במהלך תקופה זו נבנה מקדש המוקדש לאוגוסטוס במקום בו נמצאת כיום הקתדרלה. במאה ה-4 נבנתה בזיליקה באותו האתר, שנהרס מאוחר יותר במהלך הפלישה הערבית לעיר.

החזית הגותית של הקתדרלה נבנתה במאה ה-13, בתקופת שלטונו של רוזן ברצלונה, הטרנספורמציה הגותית של הקתדרלה הושלמה במאה ה-15, עם תוספת של הקלויסטר, המקהלה והטרנספט.

במאה ה-19 עברה הקתדרלה שיפוץ משמעותי, שבמהלכו נעשו מספר תוספות נאו-גותיות לבניין. החזית הפונה ל"Plaça de la Seu", נוספה במהלך תקופה זו. החזית מעוטרת בפסלים וגילופים מורכבים, המתארים סצנות מחייה של אולליה הקדושה.

האמנות בקתדרלת ברצלונה

קתדרלת ברצלונה היא לא רק מקום פולחן, אלא גם היא גם מציגה יצירת אמנות מפוארת. האמנות של הקתדרלה הן עדות למיומנות והיצירתיות של האמנים שעבדו עליה במשך מאות שנים. 

חזית הקתדרלה היא תצוגה מרשימה של אדריכלות גותית, עם גילופים ופסלים מורכבים. החזית מחולקת לשלושה חלקים, כל אחד עם סט פסלים משלו. החלק המרכזי כולל פסלים של השליחים, ואילו החלק השמאלי מתאר סצנות מחייו של מרים הבתולה. החלק הימני מתאר סצנות מחייו של ישו.

אחד הפסלים הבולטים בחזית הוא "שער הבנים" (Porta dels Filrols). שער זה כולל פסל של מריה הבתולה האוחזת בישו התינוק. הפסל עשוי זהב, ועל רקע שיש לבן.

הקתדרלה כוללת גם מספר גרגוילים, שהם פסלי נוי המשמשים כנבטי מים. הגרגוילים ממוקמים על גג הקתדרלה ונועדו לתעל מי גשמים הרחק מהבניין.

ויטראז' ויצירות אמנות

הקתדרלה כוללת מספר חלונות ויטראז', שהם סימן ההיכר של האדריכלות הגותית. החלונות ממוקמים ברחבי הקתדרלה ומתארים סצנות מהתנ"ך.

אחת היצירות הבולטות בקתדרלה היא "מזבח הצלב הקדוש". מזבח זה עשוי זהב וכולל פסל של ישו הצלוב. המזבח ממוקם באפסיס של הקתדרלה ונחשב לאחת מיצירות האמנות החשובות ביותר בקתדרלה.

הקתדרלה כוללת גם מספר קפלות, כל אחת עם מערך יצירות אמנות ופסלים משלה. "הקפלה של הסקרמנט הקדוש" (Chapel of the Holy Sacrament) היא אחת הקפלות הבולטות ביותר בקתדרלה, ובה פסל של מריה הבתולה האוחזת בישו התינוק. הקפלה מעוטרת בעלי זהב ונחשבת לאחת הקפלות היפות ביותר בקתדרלה.

המשמעות הדתית של הקתדרלה

הקתדרלה של ברצלונה היא בעלת משמעות דתית רבה. לקתדרלה יש חשיבות היסטורית ודתית והיא מקום מושבו של הארכיבישוף של ברצלונה.

הקתדרלה היא ביתם של הקריפטה של אולליה הקדושה. אולליה הקדושה הייתה נערה נוצרייה צעירה שנרצחה במהלך התקופה הרומית בשל סירובה לוותר על אמונתה. הקתדרלה מוקדשת לה ומות הקדושים שלה מונצח בקלויסטר של הקתדרלה, הכולל 13 אווזים מקומיים המסמלים את גילו של אולליה בעת מותה.

קפלות ומזבחים

הקתדרלה של ברצלונה כוללת כמה קפלות ומזבחים, כאשר לכל אחד יש משמעות דתית משלו. הקפלה של הסקרמנט הקדוש היא אחת הקפלות החשובות ביותר בקתדרלה והיא ממוקמת מימין למזבח העליון. בקפלה נמצא ה"Holy Christ of Lepanto", צלב עץ שטוענים שמילא תפקיד משמעותי בקרב לפנטו.

המזבח העליון הוא נקודת המוקד של הקתדרלה. הוא מעוצב עם גילופים ופסלים מורכבים ומוקף בגדר מברזל מחושל. המזבח משמש לטקסים דתיים חשובים והוא סמל של האמונה הנוצרית.

"מסדר גיזת הזהב" – מסדר אבירי שנוסד בשנת 1430, הוא בעל קשר הדוק עם הקתדרלה של ברצלונה. בקתדרלה נמצאים קבריהם של כמה מחברי המסדר, כולל אבירי מסדר גיזת הזהב. המסדר מילא תפקיד חשוב בהיסטוריה של ספרד, והקשר של הקתדרלה למסדר מוסיף למשמעותו ההיסטורית.

השפעה תרבותית וחברתית

קתדרלת ברצלונה שיחקה תפקיד משמעותי בקהילה של ברצלונה מאז בנייתה במאה ה -13. זהו מקום מושבו של הארכיבישוף של ברצלונה ונחשב לאחד האתרים הדתיים החשובים ביותר בקטלוניה. הקתדרלה הייתה גם מקום מפגש עבור הקהילה, ואירוחה אירועים משמעותיים כגון קונצרטים ותערוכות.

הקתדרלה הייתה סמל של העיר במשך מאות שנים ומילאה תפקיד חשוב בזהות התרבותית והחברתית של ברצלונה. הקתדרלה הייתה אירחה אירועים חשובים רבים, כולל הכתרתו של המלך פרדיננד השני מאראגון בשנת 1496 וקידושו של האפיפיור הקטלוני הראשון, בנדיקטוס השלושה עשר, בשנת 1394.

מיכאל שטרית
מיכאל שטרית

אני מיכאל שטרית, מדריך טיולים ומתגורר בברצלונה כבר 5 שנים, ביקרתי לראשונה בברצלונה לאחר שהשתחררתי מהצבא וידעתי ששם אני רוצה לחיות. לאחר מעבר בין תחומים רבים מצאתי את תחום הדרכת הטיולים והבנתי שהוא שלי ואיפה לא אם בעיר האהובה עליי. מאז אני מדריך טיולים וסיורים בברצלונה בעיקר לקהל הישראלי, את האתר הקמתי במטרה לשתף את הידע והניסיון שלי אתכם ולעזור לכם להפוך את הטיול שלכם בברצלונה ללא פחות ממושלם.